Home page > Aktuality > 53. pluk průzkumu a elektronického boje podpořil Dny NATO

53. pluk průzkumu a elektronického boje podpořil Dny NATO

Ani deštivé počasí neodradilo příznivce a v hojném počtu zhruba 90 tisíc přišli o víkendu 16.-17.9.2017 navštívit na Letiště Leoše Janáčka v Ostravě již 17. ročník Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil Armády České republiky. Na této největší evropské bezpečnostní přehlídce se představily jednotky ze 17 zemí.

Armádu České republiky reprezentovali také příslušníci 53. pluku průzkumu a elektronického boje, kteří v počtu 18 profesionálních vojáků a 29 příslušníků aktivní zálohy představili veřejnosti jak materiální zabezpečení, tak i ukázku pod názvem léčka na vozidlo. Z techniky byla přistavena LRD 130 Kajman, STAR-V, RZ -12,VĚRA S/M, T 810/815. Ukázku léčky připravila průzkumná rota aktivních záloh, která zinscenovala léčku na vozidlo, ze kterého následně získala důležité materiály a zmocnila se VIP osob. Do akce byly zapojeny i vrtulníky Mi-171 a Mi-24, které průzkumný tým vysadily a po zajištění potřebných dokumentů opět vyzvedly. 

Návštěvníci během víkendu zhlédli zajímavý program nejen ve vzduchu, ale i na zemi. Společný zásah předvedli čeští a němečtí celníci při zastavení pachatele pašujícího lihoviny. K vidění byl útěk vězně z výrobní zóny věznice za pomoci zásobovacího vozidla, kterého vězeňská služba zadržela zásahovým týmem. Opavská posádka se se svojí technikou LRD 130 Kajman podílela na dynamické ukázce obsazení důležitého mostu a zničení základny povstalců s mechanizovanou četou, která byla vyzbrojena bojovými vozidly pěchoty BVP-2, tankem -72M4CZ a dalšími prvky bojové podpory. 

Nepříznivé počasí nedovolilo vzlétnout všem očekávaným letounům a hosté se museli spokojit především s vrtulníky a s leteckou ukázkou průletu SPN s letouny Airbus 319 a Tu-154. Za velkolepé bylo označeno vystoupení letounu JAS-39 Gripen v provedení nového display pilota Iva Kardoše. 

Příslušníci 53. pluku průzkumu a elektronického boje umožnili všem zájemcům nahlédnout a nasednout na přistavenou techniku a odpovídali na dotazy návštěvníku, kteří přišli, aby se seznámili s vybavením a možnostmi, které tato technika nabízí.

Text: nrtm. Romana Peterková

Foto: 53.pPzEB

 

        

Nahoru