Home page > Aktuality > Sedmadvacet příslušníků 53. pluku průzkumu a elektronického boje, kteří donedávna působili v Pobaltí, si dnes v kulturním domě Na Rybníčku v Opavě převzalo ocenění.

Sedmadvacet příslušníků 53. pluku průzkumu a elektronického boje, kteří donedávna působili v Pobaltí, si dnes v kulturním domě Na Rybníčku v Opavě převzalo ocenění.

V pátek dne 4. září 2020 v prostorech kulturního domu Na Rybníčku Opava, proběhl slavnostní nástup příslušníků 53.pPzEB u příležitosti jejich návratu ze zahraniční operace - 2. úkolového uskupení (ÚU) AČR Enhanced Forward Presence (eFP) Eletronic Warfare (EW) LITVA.

 Z významných hostů se slavnostního ceremoniálu zúčastnil náčelník operačního odboru štábu Velitelství kybernetických sil a informačních operací plukovník gšt. Ing. Radek Haratek, zástupce velitele 143. zásobovacího praporu major Ing. Miroslav Havelka, náměstek primátora statutárního města Opavy PhDr. Igor Hendrych a dále další významní hosté z řad spolupracujících civilních subjektů a organizací, jmenovitě zastoupené plukovníkem v. v. Jaroslavem Žáčkem, kapitánem v. z. Vítězslavem Sobarňou a nadporučíkem v. z. Jaromírem Dupalem.

Ocenění vojáci obdrželi Medaile ministra obrany Za službu v zahraničí a vybraným vojákům za příkladné splnění úkolů v rámci alianční předsunuté přítomnosti na území Litvy byly uděleny Záslužné kříže a věcné dary.

 „Právě jste se vrátili ze zahraniční operace, kde jste byli nasazeni po dobu šesti měsíců. Ve všech případech jste svůj operační úkol beze zbytku splnili, čímž jste přispěli nejen k naplňování naši spojeneckých a bilaterálních závazků, ale také zvýšili prestiž Armády České republiky. České jednotky za své výkony  v zahraničních operací získaly skvělé jméno a vy jste tuto skutečnost jednoznačně potvrdily. Vojenská služba v zahraniční operaci je bez ohledu na zastávaný post náročná a tvrdá. Předvedli jste, že dokonale ovládáte svoji profesi a především ukázali vaší fyzickou a psychickou odolnost. Jsem rád, že jste se všichni v pořádku vrátili zpátky a jsem hrdý na to, že má právě 53. pluk ve svých řadách takové profesionály, jako jste vy.“ Ocenil dobře odvedenou práci vojáků svým projevem velitel 53. pluku průzkumu a elektronického boje plukovník gšt. Ing. Pavel Andráško, MSS.

Závěrem slavnostního ceremoniálu, ještě než zazněla Česká státní hymna, poděkoval vojákům za jejich působení v zahraniční operaci a výbornou reprezentaci nejen armády České republiky, ale i města Opavy, náměstek primátora PhDr. Igor Hendrych.

Alianční předsunutá přítomnost (enhanced Forward Presence – eFP):

  • Je jedním z hlavních výstupů Varšavského summitu NATO z července 2016.
  • Spočívá ve vytvoření čtyř bojových uskupení v síle posíleného praporu umístěných v Polsku pod vedením USA, v Litvě pod vedením Německa, v Lotyšsku pod vedením Kanady a v Estonsku pod vedením Velké Británie.
  • Konkrétní příspěvek členských států je potvrzením národního závazku vyplývajícího z principu kolektivní obrany NATO.
  • ČR patřila k prvním, kdo nabídl vyslat do Pobaltí své vojáky. V roce 2019 jsme – dokonce jako jediná alianční země – působili ve třech pobaltských zemích. Kromě posílených praporů eFP v Lotyšsku a Litvě jsme drželi hotovost v rámci „airpolicingu“ v Estonsku. 

Nahoru