Home page > Aktuality > Vojáci mají za sebou nejtěžší závod AČR - extrémní „WINTER SURVIVAL 2020“.

Vojáci mají za sebou nejtěžší závod AČR - extrémní „WINTER SURVIVAL 2020“.

Otevřené mezinárodní mistrovství Armády ČR v zimním přírodním víceboji „Winter Survival 2020“, které připravila Univerzita obrany v Brně, se letos zúčastnilo celkem 18 družstev včetně čtyř zahraničních družstev z Německa, Polska, Rakouska a Slovenska.

Během čtyřdenní vytrvalostní etapy absolvovaly vojenské týmy zrychlený přesun se zátěží v členitém horském terénu v oblasti Hrubého Jeseníku v celkové délce více jak 80km. Závodníci museli zdolávat v rámci mnoha přesunů rokle a kopce se značným výškovým převýšením, přičemž byly tyto trasy doplňovány o různé disciplíny nejenom z oblasti speciální tělesné a zdravotní přípravy, v rámci kterých závodníci zdolávali skalní útesy, vyprošťovali zraněného člena týmu skalním útvarem, přemísťovali břemeno o hmotnosti 200kg a v rámci měřených úseků v běhu na lyžích i další dovednosti, které jsou součástí vojenského výcviku. První dvě noci družstva strávila v lese. Provázela je extrémní fyzická a psychická námaha, nedostatek spánku a drsné povětrnostní podmínky. Důležitou roli proto bylo i správné rozložení sil, doplňování energie z nesených vlastních zásob a přírodních zdrojů.

53. pPzEB reprezentovalo družstvo 102. pzpr ve složení des. David Herber, čet. Jakub Štěpán a rtm. Jiří Foltys.

„Týmová spolupráce, podpora, motivace a hlavně to srdíčko bojovníka bylo neodmyslitelnou součástí našeho týmu. V průběhu druhé etapy nás potkaly technické závady, kdy Jirka při těžkém výstupu utrhl vázání lyže a zbytek etapy musel dokončit bez lyži, což nás zpomalilo, však o to víc jsme museli zabrat v posledních dvou etapách závodu a dát do toho vše. Nakonec se nám podařilo vybojovat 3. místo v uzavřeném mistroství Armády ČR a to je pro nás všechny obrovský úspěch“ zhodnotil stručně průběh závodu vedoucí družstva 102.pzpr.

Druhé družstvo Opavské posádky z důvodu zranění člena týmu muselo ze závodu odstoupit, nicméně závod dokončili a do cíle soutěže dorazili ve dvou mimo soutěž, za což si také zaslouží uznání.

Vítězem 26. ročníku mezinárodního mistroství Armády ČR v zimním přírodním víceboji se stalo družstvo Agentury logistiky Stará Boleslav, stříbrnou pozici obsadili vojáci z 26. praporu horské pěchoty Spittal an der Drau (Rakousko), bronz získali příslušníci 73. tankového praporu Přáslavice.

 

 Slavnostní vyhlášení vítězů proběhlo před lázeňským domem Libuše v Karlově Studánce, kde nejúspěšnějším týmům předali poháry a ceny rektor Univerzity obrany v Brně brigádní generál Bohuslav Přikryl, velitel Velitelství kybernetických sil a informačních operací brigádní generál Miroslav Feix, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jan Krkoška, ředitel Vojenského technického ústavu letectva a PVO Petr Novotný a zástupci ostatních partnerů mistrovství. Ceremoniálu byl také přítomen velitel 53. pPzEB plk. gšt. Ing. Pavel Andráško, který společně s velitelem 102. pzpr pplk. gšt. Ing. Pavlem Hriníkem příslušníkům Opavské a Prostějovské posádky srdečně poblahopřáli k zaslouženému úspěchu.

Foto: The Dung Nguyen a Renáta Foltysová - WS

Odkazy:

http://www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/vojaci-maji-za-sebou-nejtezsi-etapu-zavodu-winter-survival-2020-219016/

http://www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/lyze--skaly--hledani-v-lavinach--transport-ranenych--v-nedeli-startuje-armadni-viceboj-winter-survival-218783/

http://www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/winter-survival-2020:-zvitezili-vojaci-z-agentury-logistiky-ve-stare-boleslavi-219055/

https://www.youtube.com/watch?v=BsD1KiffPAM

https://www.youtube.com/watch?v=Q3o73p77IE0

https://www.youtube.com/watch?v=TY67xq5mN8Y

https://www.youtube.com/watch?v=bmHTGksEMi0

Nahoru