53. pluk oslavil Den ozbrojených sil na opavském náměstí

Den ozbrojených sil - slavnostní nástup
  • 30.6.2023
  • Jan Králíček

Při příležitosti Dne ozbrojených sil proběhl ve čtvrtek 29. června na opavském Horním náměstí slavnostní nástup 53. pluku průzkumu a elektronického boje. V průběhu nástupu velitel útvaru, plukovník Petr Molinský, společně s náměstkem primátora Opavy Michalem Kokoškem dekoroval vojáky rezortními vyznamenáními Ministerstva obrany a vybrané příslušníky útvaru pamětními medailemi 53. pluku. 

Rok 2023 je pro 53. pluk průzkumu a elektronického boje vyjímečným. Proto se tímto nástupem nepřipomínal pouze Den ozbrojených sil, ale také 30 výročí vzniku Armády České republiky a v neposlední řadě 10. výročí vlastní existence. 

Pro veřejnost byla v dopoledních hodinách připravena ukázka vojenské techniky, výstroje a zbraní. Návštěvníci si mohli prohlédnout techniku všech jednotek 53. pluku.
533. prapor bezpilotních systémů představil svůj nový bezpilotní letoun Puma a také bezpilotní letouny ScanEagle a Raven. 102. průzkumný prapor přivezl Landrover Kajman, modulární bojový komplet, výstroj a ruční zbraně. Největším lákadlem byl nový mobilní rušič STARKOM 532. praporu elektronického boje.

Den ozbrojených sil se slavnostními nástupy jednotek Armády České republiky připomíná zpravidla na konci června a to s odkazem na 30. červen roku 1918, kdy českoslovenští legionáři ve Francii přísahali věrnost československému státu. Svojí činností tak výrazně přispěli ke vzniku Československa.

Fotogalerie