- 14.11.2021
Den válečných veteránů slavíme každoročně jako připomenutí ukončení bojů 1. světové války, kdy dne 11. listopadu 1918 v 11 hodin bylo podepsáno příměří mezi zeměmi tohoto válečného konfliktu.
U příležitosti uctění památky Dne válečných veteránů, jsme na půdě opavských kasáren, odhalili Vzpomínkovou lavičku válečných veteránů.
Ceremoniál proběhl za účasti hlavních funkcionářů 53. pluku průzkumu a elektronického boje a to včetně velitelů podřízených praporů a náčelníka CIR. Z významných hostů se odhalení pamětního místa zúčastnil ředitel sekce Zpravodajského zabezpečení MO plukovník gšt. Ing. Pavel SKÁLA a primátor statutárního města Opavy Ing. Tomáš Navrátil. Mezi přítomnými hosty byly představitelé Československé obce legionářské a váleční veteráni.
Hlavního slova při odhalení Vzpomínkové lavičky se ujal kaplan 53. pPzEB kapitán Kamil VÍCHA, který ve svém projevu vzpomněl mimo jiné i na novodobé veterány. „Dnes jsme se tady sešli, abychom společně otevřeli a požehnali Lavičce válečných veteránů, jako symbol, který některé z nás spojuje. Mnozí z nás strávili nějaký čas v zahraničních operacích a toto místo, tato lavička nám může připomínat nejen všechny ty, kteří v zahraničí položili svůj život, ale taky ty s kterými jsme strávili měsíce odloučené od svých rodin. Všechny kolegy a kolegyně, které jsme tam venku potkali a to nejen z naší armády, ale i třeba z jiných národů. Může být místem, kde si nejen na různá výročí budeme připomínat své kolegy, ale vždy když půjdeme kolem, může nám připomínat, s kým a především pro koho konám službu v Armádě České republiky“.
V kontextu uctění památky zmařených lidských životů, kapitán VÍCHA vzpomněl na praporčíka in memoriam Radima Vaculíka, příslušníka 102. průzkumného praporu 53. pluku průzkumu a elektronického boje, který jako starší řidič 1. kontingentu AČR PRT ISAF zahynul dne 30. 4. 2008 ve věku 29 let v afghánské provincii Logar na následky zranění způsobené nájezdem vozidla na improvizovaný nástražný systém.
Na závěr celého ceremoniálu, ještě než zazněla státní hymna, kapitán VÍCHA uctil památku zmařených lidských životů modlitbou za mír a tímto byl slavnostní akt odhalení Lavičky válečných veteránů ukončen.