Oslavili jsme dvě jubilea

2023_09_13_nastup_10_30-21.jpg
  • 14.9.2023
  • Jan Králíček

Slavnostním nástupem u Národního památníku 2. světové války v Hrabyni jsme oslavili hned dvě jubilea. 10. výročí vzniku útvaru a 30.výročí působení jednotek elektronického boje v Opavě.

Tuto událost si nenechaly ujít osobnosti z armádní i civilní sféry, včetně 1. zástupce náčelníka generálního štábu generálporučíka Miroslava Hlaváče, zástupce velitele pozemních sil brigádního generála Róberta Dziaka, primátora posádkového města Opavy Petra Navrátila a dalších.

Součástí slavnostního nástupu byla ukázka zbraní a techniky všech jednotek 53. pluku. Zájemci si mohli prohlédnout průzkumná vozidla, padáky a ruční zbraně průzkumníků ze 102. průzkumného praporu. 533. prapor bezpilotních prostředků vystavil drony různých typů, techniku geografů a meteorologů představili specialisté Centra ISR. Mezi nejimpozantnější patřil nový mobilní rušič STARKOM, doplňující další vozidla a techniku přistavenou 532. praporem elektronického boje.

10. let existence 53. pluku průzkumu a elektronického boje "generála Heliodora Píky"

Oslavy výročí vzniku útvaru se vážou k datu 1. 12. 2013, kdy došlo v Armádě České republiky k velkým organizačním změnám a tehdejší 53. brigáda průzkumu a elektronického boje byla transformována na 53. pluk průzkumu a elektronického boje.

Primární působnost 53. pluku je v oblasti shromažďování a zpracování informací. K tomu má k dispozici celé spektrum schopností, techniky a specialistů s velmi specifickým výcvikem.

„Informace umí získat z prostoru nasazení prostřednictvím jednotek bojového nebo hloubkového průzkumu, kteří se na místo dopraví pěšky, vozidly nebo na padácích a k průzkumným úkolům jsou vybaveni specializovanými sledovacími přístroji,“ vysvětluje zástupce náčelníka štábu podplukovník Michal Pírek.

Dalším cenným zdrojem informací bývá podle něj místní obyvatelstvo, s nimiž vstupují v kontakt specialisté na zpravodajství z lidských zdrojů. Obrazové informace ve dne i v noci dokážou získat bezpilotní průzkumné prostředky. Z elektromagnetického spektra pak lze prostřednictvím techniky elektronického boje odposlechnout protivníkovu komunikaci nebo zachytit elektromagnetické záření jeho zbraňových systémů a techniky. „Získané informace jsou vyhodnocovány analytiky specializovanými na jednotlivé druhy dat, případně fúzovány s informacemi dalšími a ve formě zpravodajských produktů jsou poskytovány veliteli, případně dalším relevantním osobám a organizacím,“ upřesňuje podplukovník Pírek.

V průběhu 10 let existence se vojáci 53. pluku účastnili mnoha národních i mezinárodních cvičení, a to sami nebo jako součást úkolových uskupení Armády České republiky. Svoji profesionalitu dokázali v ostrém nasazení v rámci téměř všech zahraničních operací prováděných Armádou České republiky.

30. let jednotek elektronického boje v posádce Opava

V Opavě se v průběhu dějin vystřídalo nespočet vojenských jednotek a letos to je 30 let, co byla ve zdejší posádce dislokována první jednotka elektronického boje. Byl jí 2. radiotechnický uzel podřízený 1. radiotechnickému středisku Zbiroh. Ten vznikl 1. dubna 1993 a na základech této specializované jednotky prostřednictvím několika dalších reorganizací vznikl současný 532. prapor elektronického boje, který je svou technikou a vycvičenými specialisty v celé české armádě unikátní.

Význam jednotek elektronického boje stále narůstá, a to i v souvislosti se současným konfliktem na Ukrajině. Ukazuje se, že využití jednotek a techniky elektronického boje je v prostředí moderního bojiště klíčové. Tyto jednotky mohou zachytávat komunikaci nepřítele, rušit ji nebo s ní manipulovat. Na velké vzdálenosti jsou schopny zaznamenat a identifikovat pozemní i leteckou techniku protivníka. V neposlední řadě mohou sloužit k ochraně vlastních jednotek před bezpilotními systémy, nebo před dálkově odpalovanými náložemi.

Zástupce velitele 53. pluk průzkumu a elektronického boje plukovník Ivan Mahr svým vojákům ve svém projevu popřál: „Za 10 let doznal náš pluk mnoha změn. V roce 2020 jsme se rozrostli o nový prapor, 533. prapor bezpilotních systémů. Daří se nám modernizovat techniku, zbraně, výstroj. Jen v tomto roce jsme zavedli nový rušič STARKOM, nový bezpilotní průzkumný systém Puma, máme nová spojovací vozidla TITUS, provádíme vojskové zkoušky na nový pasivní sledovací systém DPET, obměňujeme ruční zbraně a mnoho dalšího. Nicméně technika bez vás, vojáků, specialistů by samotná byla k ničemu. Proto nám do dalších let přeji chuť do práce, odhodlanost k plnění náročných úkolů, vůli se vzdělávat a zdokonalovat a v neposlední řadě samozřejmě pevné zdraví a spokojený osobní život."

Fotogalerie