Projekt POKOS v Moravskoslezském kraji

1.jpg
  • 30.11.2018
  • Martina Janečková

Se vzdělávacím projektem POKOS (Příprava občanů k obraně státu) zamířili jeho organizátoři  ve dnech 27. a 28. listopadu do Moravskoslezského kraje.  Opavští vojáci 53. pluku průzkumu a elektronického boje ve spolupráci s Odborem komunikace Ministerstva obrany tentokrát zavítali za dětmi do Základní školy Generála Píky v Ostravě a do Základní a Mateřské školy v Karlovicích na Jesenicku.

Projekt POKOS se těší velké přízni nejen mezi školami, ale především mezi samotnými dětmi, které svůj zájem dávají značně najevo. Nejinak tomu bylo i v letošním roce. Ve školách proběhlo vřelé přivítání všech účastníků akce.

V obou školách byli žáci druhého stupně rozděleni do tří skupin, kde se děti účastnily teoretické a praktické části projektu. Děti procházely jednotlivá pracoviště, kde pro ně měli vojáci a zástupci Odboru komunikace připraveny interaktivní přednášky spojené s praktickými ukázkami. Z prezentací si děti odnesly základní informace o armádě, dále byly obecně seznámeny s činností 53. pluku průzkumu a EB a technikou, kterou pluk disponuje. Rovněž byly představeny základní typy zbraní, které si mohly děti prohlédnout. Velmi působivá byla přednáška o nasazení vojáků v zahraničních operacích. Tato se těšila hojnému zájmu a to jak u dětí, tak u jejich učitelů. V obou školách děti kladly otázky: Jak žijí lidé v Afghánistánu? Chodí tam děti do školy; co se tam učí? Velký zájem byl o prohlídku suvenýrů a možnost vyzkoušení si různých částí oděvů typických pro obyvatele z této oblasti.

Na dalších stanovištích se odehrávala praktická část. Zde měli vojáci připraveny prezentace ze zdravotnické a chemické přípravy. Děti se seznámily s mobilní aplikací „Záchranka“ aneb jak přivolat pomoc sobě či svému kamarádovi. Dále si vyzkoušely základy poskytnutí první pomoci při různých typech úrazů a správný postup při resuscitaci. Na dalším stanovišti probíhala chemická příprava, kde zazněly informace o zbraních hromadného ničení a prostředcích určených pro ochranu proti jejich působení. Děti si také vyzkoušely plynové masky a ochranný oděv.

Pro žáky všech tříd zástupci 53. pluku připravili ukázku techniky, kterou používají. Ke zhlédnutí byla technika elektronického boje, spojovací prostředek R- 7 a zdravotnický Land Rover. V Karlovicích se na vystavenou techniku přijely podívat i děti z mateřských škol z okolních lokalit např. z Karlovy Studánky a Široké Nivy. Na otázku, co bylo na celém projektu nejzajímavější, ředitel ZŠ v Karlovicích Mgr. Rostislav Němec řekl: „Rozhodně ukázka vojenské techniky, jelikož je pro děti velkým přínosem a inspirací, představuje pro ně jedinečnou možnost vše si prohlédnout a vyzkoušet.“

Žáci v průběhu celého dne kladli celou řadu otázek například: Jaké mají vojáci vzdělání? Mají vojáci jen jednu uniformu? Co musím udělat, abych se stal vojákem? Přístup všech zúčastněných, jak přednášejících tak i posluchačů byl velmi vstřícný a aktivní. Děti i jejich učitelé byli velmi zaujatí celým projektem.