Vzpomínka na největší bojovou akci druhé světové války na našem území.

1.jpg
  • 24.4.2020
  • David Herber

Žijeme v komplikované a tíživé době, současná situace nouzového stavu, karanténních opatření, zákazu cestování mimo území České republiky a mnoho dalších omezení nám stále více znepříjemňují běžný život. O epidemii slýcháváme takřka neustále. Ani teď by jsme neměli zapomínat na významné historické výročí, která se vážou k dnešním dnům! V období od 10. března do 5. května 1945 proběhla na našem území největší bojová akce druhé světové války Ostravsko-opavská operace.

Ve středu dne 22. dubna 2020 uplynulo přesně 75. let ode dne, kdy sovětská vojska vstoupila v závěru 2. světové války na naše území a společně s tankovými jednotkami 1. Československého armádního sboru postoupili dnešním polským územím až ke slezské metropoli a za cenu téměř totální destrukce Opavu osvobodila z rukou německé armády.

V průběhu osvobozovacích bojů se v Opavě bojovalo o „každý dům“. Cílem bylo osvobodit důležitou průmyslovou oblast na severní Moravě, bojovalo se doslova do posledního muže. Město se dobývalo mohutnou silou letectva a dělostřelectva. Průchodem fronty městem bylo zcela zničeno téměř 880 domů a 3 700 všech objektů. V celkovém rozsahu bylo takřka zničeno téměř dvě třetiny Opavy, včetně všech místních továren. Slezská metropole Opava byla po druhé světové válce v rámci srovnatelných lokalit nejvíce poničením městem na území celé dnešní České republiky. Při náročném postupu vojsk padly tisíce vojáků i občanů a také více než 3000 sovětských vojáků zde vítězství zaplatilo svým životem.

Osvobození Opavy umožnilo sovětským a československým vojskům postupovat v útoku směrem dál na Ostravu. Hlavní údery pak pokračovaly 26. dubna ve směru Háj ve Slezsku, Velká Polom a Klimkovice.

Vzpomínkou na historické události je památník osvoboditelů na náměstí Osvoboditelů v Opavě. Pietní akt k 75. výročí osvobození Opavy se z důvodů karanténních opatření nemohl uskutečnit, ale i tak můžeme vyjádřit svou úctu alespoň vzpomínkou na ty, kteří za osvobození naší vlasti v minulosti bojovali.